A köztudatban a dark net a laikusok számára a bűnözés melegágya, a titkok tárháza, ami az egyszerű halandó számára elérhetetlen, misztikus fogalom. Nézzük meg, mi a valóság!
Az internet három részből áll. Mindenki ismeri a felszíni, vagy látható webet-azaz hivatalos nevén a "surface webet". Ez a teljes web minegy 4 %-át teszi ki, ezen működnek az internetes keresők, mint a Google. Itt olvasgatjuk kedvenc oldalainkat, hallgatjuk a youtubot.
Ez alatt található a deep web,-vagy mély web- a world wide web, azaz a teljes világháló azon része, amit a keresőmotorok nem látnak. Itt olyan jelszavakkal védett oldalak találhatóak, mint pl.: a gmail fiókunk, emailek, fórumok, utalások, pénzügyi oldalak, vagy kutatási eredmények, minden, amit jelszóval levédünk. A dark net -vagy sötét net- a deep weben belüli rész, amit kifejezetten illegális célból használnak. Pontos méretét csak megbecsülni lehet, egyes becslések szerint nagysága ötszázszorosa is lehet a többi felületnek. És ami elég megdöbbentő, hogy kis rákereséssel bárki számára elérhető. Elegendő hozzá a Tor nevű böngésző letöltése, ami egyáltalán nem bonyolult. Érdekesség, hogy az Amerikai Haditengerészet hozta létre, azért, hogy legyen egy biztonságos hálózat, ahol a kapcsolódók a felderítés veszélye nélkül kommunikálhatnak, mert a módszer lényege, hogy az internet szolgáltató nem tudja visszafejteni a használó IP címét, így annak az azonosságát. aztán a módszert a webes bűnözők fejlesztették tovább.
A dark web kapcsán a bűnözés jut eszünkbe, és valóban pl.a kábítószerkereskedelem jelentős része itt bonyolódik le, leghíresebb a Silk Road, azaz a Selyemút, amelyet azóta a hatóságok felszámoltak. De engedélyköteles fegyverek, útlevelek, diplomák, pedofil tartalmak, prostitúcióhoz kapcsolódó szolgáltatások, terrorizmushoz kötődő videók, felhívások és millió egyéb illegális dolog is található a dark weben.
Ugyanakkor azokban az országokban, ahol cenzúrázzák az internetet sok esetben ez az egyetlen lehetőség a politikai és egyéb akár haladó nézetek megfogalmazására.